Bir Girişim Yaparken En Çok Dikkat Etmeniz Gereken 10 Şey

Girişim yaparken dikkat etmemiz gereken elbette birçok olgu var. İyi bir fikriniz olsa bile sizi başarıya tek başına bir fikrin götürmesi asla beklenilemez. Dolayısıyla bu güzel fikirleri uygularken çok dikkatli olmanız gereken bazı konular mevcut. Bu yazım da, bir girişim yaparken en çok dikkat etmeniz gereken 10 şey üzerine olacak.

1- Çalışacağınız endüstriyi iyi seçin

Girişim yaparken birçok fikriniz varsa ve arasında kaldıysanız, karar vermenizde bu söyleyeceklerim belki size yardımcı olabilir. Öncelikle kendinizi iyi tanımanız çok önemli. Yeteneklerim neler? Ne tarz işler yapmaktan hoşlanırım? gibi soruları kendinize sormalısınız. Bu soruların cevaplarına göre fikirlerinizi değerlendirmeniz gerekir. Bu fikirler arasında hem yapmaktan hoşlanacağınız, hem de yeteneklerinize uygun olanı varsa hiç durmayın derim. Çünkü bu tarz fikirler üzerinde çalışmak sizi daha fazla motive edecek ve bu konuda daha yaratıcı yapacaktır. Böylece hedeflerinize ulaşırken size yardımcı olabilecek birçok yeteneğiniz de ön plana çıkacaktır.

2- Rakiplerinizi çok iyi inceleyin

How To Use Tech To Overcome Competition
Rekabet olmazsa olmazımız

Örneğin bir restoran açmayı amaçlıyorsanız, konsept olarak sizin rakibinizin neler yaptığını gidip incelemeniz gerekiyor. Yemekleri tatmanız, yemeğin nasıl sunulduğuna dikkat etmeniz gerekir. Garsonların çalışma şekli, masa düzeni, dekorasyon, menüler gibi bir sürü detayı var. Herhangi bir işe girişirken bu süreci mutlaka yaşamalısınız.

Bu konu benim içinde olduğum oyun sektörü için de geçerli. Yapmayı düşündüğümüz oyunlar üzerinde rakiplerimizin benzer işlerini haftalar hatta aylarca inceleriz. Gelişmeleri ve değişiklikleri takip ederiz. O tuş neden orada? Bu ağaç neden o renkte? Gölgeler neden kapalı? Mekanik, kamera açısı derken kılı kırk yarıp enine boyuna bütün ürünleri inceleriz. Bu analizi yapmadan bir işe kalkışırsanız, daha önce çok sıkıntı çekilerek deneyimlenmiş ve doğrusu bulunmuş herhangi bir şeyi zor yoldan öğrenmeye çalışırsınız. Günümüzde en büyük markalar bile hala birbirlerinin ürünlerini inceleyip daha iyisini yapma peşinde. Çünkü siz markanızı en yakın rakibinizin karşısına konumlandırmak istiyorsanız, o kullanıcıların alışık olduğu şeyleri, daha iyi bir deneyimle verebilecek bir ürün üretmek zorundasınız. Bunun örneklerini vermek gerekirse Adidas ve Nike, Burger King ve McDonald’s, Apple ve Samsung, Blizzard ve Riot Games şeklinde farklı sektörlerden gidebiliriz.

Kısaca rakip analizi sizin hızlı ilerlemeniz ve rakiplerinizin müşterilerine alternatif sunabilmek için çok önemli ve üzerinde durulması gereken bir konu. Bu konu üzerine ayrıca bir makalemde uzunca bahsedeceğiz.

3- Sermaye yönetimi

working capital management is essential in effective supply chain ...
Parayı kazanmak kadar yönetmek de çok önemli!

İşiniz için sermayeniZ var mı? Eğer bu sorunun cevabı evetse ama kısıtlı bir sermayeye sahipseniz size kötü haberlerim var. Kendiniz bu işe girişirken güvenmeniz gereken son kişi olun. Borç almayı düşünüyorsanız, bu borçları ödemekte de tereddütleriniz varsa çok tavsiye etmiyoruz. Parayı ne aşamada nasıl bulacağınızı, nasıl harcayacağınızı çok iyi planlamalı ve yönetmelisiniz. Karşınıza çıkacak gider kalemlerini çok iyi hesaplamalı, öngörülemeyen giderler için de yeterli kaynak ayırmalısınız. İşiniz için sponsor alarak, ortak bularak, ufak hisseler satarak nakit akışı yaratabilirsiniz. Facebook’un kuruluş aşamasında nakit parası olmadığından ofisi boyayan boyacıya hisse verdiğini hatırlatırım =)
Her zaman alternatif yollarla çözüm üretmeye çalışabilirsiniz. Kendi işinizi yaparken eğer bir ürün üretiyorsanız ve uzun sürüyorsa, bu süreçte sermaye sıkıntısı çekme gibi durumlarınız olacağını da düşünüyorsanız, alternatif gelir kaynaklarınızı da düşünmeli, bu konularda ilgili iş kanallarını mutlaka açmalısınız.

Sermaye konusunda sıkıntınız yok ise bu sizi belli bir rahatlığa sokup atalete düşmenize sebep olabilir. Nakit akışı konusunda sisteminizi iyi kurup işin kendi kendine yürüyebilecek başabaş noktasını iyi belirlemeli ve bu konuda doğru planları ortaya koymanız gerekir. Sonuçta sermayeniz çok olsa bile işi para kazanmak için yapıyorsunuz. Ne kadar karlı bir iş olacağını da önceden iyi hesaplamalı ve planlamalısınız. Yoksa sermayenizi ve zamanınızı kaybetmenize sebep olabilir.

4- Yatırım alma konusunu çok iyi düşünün

Yatırım alma konusuna ülkemizde birçok girişimci malesef olumlu bakmıyor. Daha ortaya koymaları gereken ürünün bir prototipi bile olmadan şirketlerinden yüzde vermeyi saçma buluyorlar. Bu bir bakıma doğru olabilir belki ama özellikle ilk işinizde sizin para kazanmanız, sonrasında kendinizi fonlamanız daha mantıklı bir süreç. Elon Musk örneğini çok iyi incelememiz gerekiyor. Paypal ile başlayıp uzaya roket fırlatan bir adam oldu. Ama Paypal’da doğru kararları vermeseydi belki de bugünkü Elon Musk haline gelemezdi.

Diyelim ki yatırım almadan bir şekilde ürününüzü geliştirdiniz. Artık para kazanan bir hale getirdiniz ama karınız işinizi hızlı büyütmenize ve yeni alanlara yeterince yatırım yapmanıza izin vermiyor. Bu durumda ekstra büyük bir yatırım sizin işinizi çözmenize ve belki birkaç yıl kazanmanıza yardımcı olabilir. Rekabet unsurlarını da göz önünde bulundurduğunuzda, siz yatırım almazsanız başkası yatırım alıp işi sizden daha hızlı büyütüp sektörü domine edebilir. Bu her zaman almanız gereken bir risk değil. İşiniz özellikle globalleşebilecek bir alanda ise ileride mutlaka ek bir paraya ihtiyaç duyacağınız bir an gelecektir.

5- Ürününüzü sürekli geliştirin

Kişisel Gelişim Tanımı | İstanbul İşletme Enstitüsü

Bu başlığın özünü aslında atalarımız çok güzel özetlemiş. “Evdeki hesap çarşıya uymaz.” Siz istediğiniz kadar planlar yapın, ürününüz özellikle son kullanıcıya hitap ediyorsa, onların beklentilerine göre ürününüz değişecektir. İsterseniz kullanıcılara anket yapın, beklentilerini öğrenin. Yine de planlarınızda ön göremediğiniz bazı şeylerden dolayı muhtemelen değişiklik yapmak zorunda kalacaksınız. Bu yüzden konservatif davranmak yerine, yeniliklere ve değişime her an açık olmalısınız. Bu gelişim ve değişim sürecinin devamlılığı size başarı kapılarını açacak olan en önemli anahtarlardan birisidir. Bu yüzden geliştirme sürecinde, ürününüzün ilk planlamasını yaptıktan sonra kullanıcı geri dönüşleri ve testler sonucunda tekrar tasarım aşamasına döndüğünüz bir faz ayırmak zorundasınız. Bu fazı ayırmadığınız taktirde ileride karşınıza çıkacak sorunları göz ardı etmiş olabilirsiniz. Bu da sizin için belki de maddi bir felakete yol açabilir.

Bu yönetimi iyi yapabilmek için prototip aşamasında üreteceğiniz kritik temel özelliklere çok dikkat etmelisiniz. Buradan geri dönüşlerle revizeye gidebileceğiniz yerleri daha önceden riskleri tespit ederek süreci daha iyi yönetebilirsiniz. Riskli gördüğünüz yerleri belirlediğiniz taktirde karşınıza çıkabilecek potansiyel sıkıntılar için zaman ve sermaye tarafında da kaynak ayırmış olursunuz.

6- Ekibinizi çok iyi kurun

Sağlam bir ekibiniz olmadan bir iş kurup yönetmek çok zordur. Bu ekibi kurarken dikkat etmeniz gereken en temel şeyler aslında kendinizde saklı. Sizin en başarılı ve en başarısız olduğunuz noktalar, etrafınızda olması gereken kişilerin özelliklerini belirleyecektir. Kendimden örnek vermek gerekirse, oyun geliştirme işinde eksik olduğum ve yetişemeyeceğim noktaların listesini yapıyorum. Bu eksikleri ne seviyede bir kişi doldurabilir diye düşünüp ona göre ekip arkadaşları arıyorum.

Teknik yeterliliğin yanı sıra ekipteki kişilerin karakterleri de çok önemli. Ekibinizde olabildiğince çeşitli insanlar bulundurmanız, sizin farklı açılardan bakabilmenizi sağlayacaktır. Bu kişiler sayesinde, ürününüzün birçok farklı fikre sahip insanın ihtiyacını karşılayabilir hale gelmesi de kolaylaşacaktır.

7- İsim seçimi önemli

The Secret Brand Acronyms: What is your brand message? -Cloudnames ...
Onlarca marka arasından sıyrılmak kolay değil, kalıcı bir isim bulun!

İsim seçerken çok dikkatli olmalısınız. Seçeceğiniz isim markalaşacağından, web sitesi için domain, sosyal medya hesapları, marka tescili gibi konuların detaylı araştırılması gerekir. Ayrıca globalde markalaşacak bir ürün ise, diğer dillerde kullanılan veya kötü bir anlama gelen bir kelime olmaması da çok önemli.

Yine oyun sektöründen basit bir örnek verecek olursam Metin2 adlı oyunun Türkiye’de çok oynanmasının sebeplerinden birisi oyunun isminden dolayı Türk oyunu sanılmasıydı. Bu durum oyunun bizim kültürümüzde daha çabuk benimsenmesine neden olmuştu.

Bu durumlara başka bir örnek vermek gerekirse, ilk restoranını 1954’te, Miami’de açan dev fast food zinciri Burger King, Avusturalya pazarında mecburen isim değiştirmek zorunda kaldı. Bu ülkede aynı adla açılmış bir fast food zinciri daha vardı. Bu yüzden bu ülkede farklı bir isim seçmek zorundaydı ve tercihi Hungry Jack’s oldu. İsim seçimi konusunda dikkat etmeniz bu yüzden çok önemli.

İsim seçimi bir girişim yaparken en çok dikkat etmeniz gereken 10 şey içerisinde önemsiz gözüküp aslında ileride önemini daha iyi anlayabileceğiniz bir başlık. Başta yaptığınız doğru seçimler sayesinde ileride sizi çok daha rahat ettirebilir. Özellikle rekabette ve marka konumlandırmasında bu konu çok elzem. Üzerine uzunca düşünmenizde fayda var.

8- Pazarlama stratejisi oluşturun

Pazarlama kısmı genelde ürün geliştirilirken en son düşünülen aşama. Bu durum, tecrübeli şirketlerde bu şekilde olmasa da, özellikle bağımsız geliştirici ekiplerde arka planda kalıyor. Hal böyle olunca ürünün başarıya ulaşması da maddi anlamda zorlaşıyor. Peki ne yapmalı? Bunun cevabı çok basit, daha en başta ürününüzü tasarlarken, pazarlama stratejisini de düşünerek tasarım yapmalısınız. Bu sayede ürününüzü, satabileceğiniz şekilde daha tasarım aşamasındayken şekillendirebilirsiniz. Son kullanıcı ve pazarınızı da göz önüne alarak yapılan tasarımların başarıya ulaşma ihtimali her zaman daha fazladır.
Yalnızca aklınızda olan bir strateji hiçbir zaman yeterli değil. En azından bir A4 kağıdı dolduracak şekilde planınızın olması, işin daha en başında sırtınızdan çok büyük bir yük alacaktır. Daha sonra yavaş yavaş bu stratejinizi geliştirebilirsiniz. Örnek bir pazarlama stratejisi nasıl olmalı diye soruyorsanız aşağıda linkini bıraktığım örnekleri de inceleyebilirsiniz.

Coschedule sitesinde gerçekten çok faydalı kaynaklar ve detaylı bir yazı var. Buradan inceleyebilirsiniz.
Yeni bir iş sitesindeki Türkçe yazıya bakmanızda fayda var. Buradan erişebilirsiniz.
Sizin için hazırladığım çok basit seviyede bir pazarlama stratejisi şablonu: Link

Bu şablonu kendi google docs’unuza Dosya>Kopyasını oluştur yolunda giderek, kopyasını oluşturup kullanabilirsiniz. Sizin için güzel bir başlangıç olabilir.

9- Mentorluk, danışmanlık ve tavsiyeler alın

Bir girişim yapıyorsanız en değerli şey her zaman know-how olacaktır. Yaptığınız iş ile ilgili ne kadar bilgi sahibi olursanız o kadar iyi olur. Dolayısıyla bilgi edinmek için gerekli bütün yollara başvursanız bile bazen yetersiz kalabilir. Bu gibi durumlarda bir mentor ya da danışman çok faydalı olabilir. Bu işi yapan kişiler ve firmalar bulunmakta. Ama bunları seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli şey, kişinin ya da şirketin bu alanda daha önce danışmanlık verdiği başarılı olmuş şirketler var mı? Başarı hikayeleri bu noktada sizin için belirleyici olabilir. Ayrıca bu sektörde kaç yıldır çalıştıkları da sizin için önemli bir kıstas olmalıdır.

Önemli bir diğer tavsiyem de kendisini danışman olarak tanıtan, kurumsal firmalarda konuya az çok hakim ama başarıya nasıl ulaşacağınız konusunda pek bir fikri olmayan dolandırıcılardan uzak durun =) Bir kişi hakkında acaba dediğiniz noktada güveniniz tam değildir ve bu tarz kişilerle iş yapmakta geri durun. Know-how kazanmak kolay değil, dolayısıyla yüksek meblalarda danışmanlık ücreti isteyen firmalar karşınıza çıkabilir. Bu durumlarda eğer ki yeterli sermayeniz yoksa, kendinize sektörden bir mentor bulmaya çalışabilirsiniz.

10- Testler ve pazar araştırması

Provide an insightful market research report, web research, survey ...
Pazar araştırması yapmadan ürün üretimine geçmeyin

Bir girişime başlamadan önce yapacağınız pazar araştırması, üreteceğiniz ürünü nasıl geliştirmeniz gerektiği konusunda size çok sağlam bir yol haritası çizmeniz için yardımcı olacaktır. Bu yol haritası sayesinde, ürünün temel özelliklerinin neler olması ya da olmaması gerektiğini net bir şekilde anlayabilirsiniz. Dahası, gerçekten böyle bir şeye ihtiyaç var mı? Eğer varsa gerçekten böyle bir pazar var mı? Yani ürünü satabileceğiniz kadar müşteri var mı? Varsa bunlara nasıl erişebileceksiniz? Eğer ki bu gibi soruların yanıtını net bir şekilde verebiliyorsanız, ve işin karlılığı da varsa sektöre girme konusunda hazırsınız demektir.

Bu noktadan sonra ürününüzü geliştirmeye başladığınızda da potansiyel müşterilerinizle iletişiminizi kesmemeniz gerekmektedir. Kullanıcılarınız üzerinde bazı testler yaparak geri dönüşler almalı, ona göre ürününüzü daha da ileri taşımalısınız. Bu testler sonucunda karşınıza ön göremediğiniz sıkıntılar çıkabilir. Dolayısıyla ürününüzün gelişim aşamasının henüz başındayken de testler yapmalısınız. Kullanıcı testleri, A/B testleri, Kulanıcı Kabul Testleri, Performans Testleri, Fonsiyonellik Testleri gibi daha birçok test şekli mevcut. Geliştirdiğiniz ürünün türüne göre bunları iyi araştırmalı ve test şekillerini de daha geliştirme aşamasına geçmeden belirlemeniz gerekmektedir.

Testler ürünüzün doğru bir şekilde geliştirilmesi için en önemli aşamalardır. Çünkü siz ne kadar kafanızda tasarlarsanız tasarlayın, günün sonunda son kullanıcı bunu satın almaya değer görmedikçe bir anlamı yok. Düşünün ki bir araba yaptınız ve gerçekten çok özelliğe sahip. Birçok sınıftan daha iyi hem de daha ucuz. Ama pazarda böyle bir ihtiyaç yoksa satamayacağınız bir araba üretmeye de gerek yoktur. Hiçbir test yapmadan direkt araba üretmeye çalıştığınızı düşünün. Yaşanan para ve zaman kaybının telafisi zor. O yüzden bu aşamaya gerekli özeni göstermenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

Tabii ki girişimciliğe girdiğinizde yapmanız gereken çok fazla iş olacak. Burada bir girişim yaparken en çok dikkat etmeniz gereken 10 şey üzerine kısaca konuştuk. Yukarıda yazdıklarıma temel olarak uyarsanız ve bunları uygularsanız sizin yararınıza olacaktır. Girişimcilik uzun ve zor bir süreç. Ürün üretme kısmında da bazı temeller olmadan başarıya ulaşmak zor. Şimdilik benden bu kadar. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

Girişim ve Girişimcilik Nedir?