Dijital Oyun ve Dijital Oyunculuk Kavramları

Bu yazımda, trend olan ve artık dışında kalmamızın çok zor olduğu dijital oyun ve dijital oyunculuk kavramları üzerine bilgilerimi sizlerle paylaşacağım. Hadi başlayalım!

Dijital Oyun Nedir?

Dijital oyun kavramını anlamak için öncelikle oyun nedir bunu iyi bilmek gerekiyor. Oyun Nedir? Oyunun Tarihçesi ve İlk Oyuncu İnsan adlı makalemi okumadıysanız bir göz atmanızda fayda var. Ben oyunu kısaca herhangi bir canlının başta eğlence olmak üzere rekabet, öğrenme, dinlenme vb. gibi çeşitli amaçlarla zaman ayırdığı aktiviteler olarak tanımlıyorum. 

Peki dijital oyun nedir? Biraz da bu konudan bahsedelim. Bilgisayar, tablet, telefon, konsol vb. gibi elektronik cihazlar ile oynadığımız oyunlara dijital oyunlar diyoruz. Dijital oyunlar genelde insanların bir arayüz aracılığıyla etkileşime geçtikleri, tek başına, yapay zekaya karşı veya çoklu oyuncu modunda birbirlerine karşı çevrimiçi veya çevrimdışı oynanabildikleri ve çoğunlukla içerisinde bolca tasarım öğeleri olan yazılımlardır. Günümüzde gerek PC gerek mobil platformlarda birçok farklı janrada çeşitleri bulunur. Bunlara örnek vermek gerekirse; aksiyon, macera, korku, bulmaca, rol yapma, spor, strateji, simülasyon gibi çeşitleri başı çekmektedir.

God Of War III - Kratos - Dijital Oyun
Efsane Oyun Serisi God Of War’dan Bir Görsel

Bu kavramlar çok eskiye dayansa da şahsen, dijital oyun ve oyunculuk kavramlarını detaylı olarak 2010 yıllarının başında incelemeye başlamıştım. Üniversite yıllarımın başında ben ve arkadaşlarım, bir girişimle Yıldız Teknik Üniversitesi Dijital Oyun Geliştirme ve Dijital Oyunculuk Kulübü’nü 2012 yılında kurduk. Hem oyun geliştirme hem espor odaklı bir kulüptür YTÜ DOGDOK. Bugün hala aktivitelerini sürdürmekte olan kulüp, Türkiye’de bu alanda gösterdiği çeşitlilik bakımından bir ilktir. Bizim de bu konular üzerine uzmanlaşma yolunda ilk adımlarımızı attığımız projemiz olmuştur.

Dijital Oyunların Tarihi

Kısaca tarihe baktığımızda ilk yapılmış video oyunları farklı amaçlarla ortaya çıkartılmış, daha sonrasında ise bunu son kullanıcıya satabilme fikri ile yola çıkan girişimcilerin çabaları sayesinde günümüze kadar gelmiştir. İlk yapılan video oyunu 1952 yılında geliştirilen OXO oldu. Cambridge’deki yüksek lisans öğrencisi Alexander Shafto Douglas doktora tezi için insan-bilgisayar etkileşimi hakkında bir tez yazdı ve OXO oyununu bu tezin yanında geliştirdi. Acaba o zaman tarihe geçeceğini düşünmüş müydü? Hiç sanmıyorum ama OXO şu an milyarlarca dolarlık bir sektörün kapılarını açan ilk adımlardan birisi oldu. Aşağıda videosunu bulabilirsiniz.

Tabii ki milyonları peşinde sürükleyen bir şeyden bahsetmiyoruz ama bu fikir bir şekilde birilerini etkilemiş olmalı.

Daha sonra 1958 yılında fizikçi William Higinbotham ve 2 meslektaşı tarafından basit bir tenis oyunu yapıldı.

Burada oyunları uzunuzun anlatmayacağım ama çıkış sırasıyla, Galaxy Game (1971), Computer Space(1971), PONG!(1972), ATARI(1972), PAC-MAN(1980), TETRIS(1980) şeklinde sıralayabiliriz. Donanımlar ve oyunların gelişimini ayrı bir yazımda anlatacağım.

Dijital oyunlar çıkmış oldukları dönemde bir anda popülerleşip kültürümüzün bir parçası haline geldiler. Şuan oynadığımız oyunlarla kıyasladığımızda içerik olarak çok zayıf gibi gözükse de, sınırlı kaynak ile bile neler yapılabildiğini dönemin mühendisleri bize çok iyi bir şekilde göstermişlerdir. Temel mekanik üzerine yoğunlaşıp kaynakları düzgün kullanarak insanları eğlendirmeyi başarmış, bugün hala isimlerinden bahsettirip yeni nesillere de ilham kaynağı olmayı sürdürmektedirler.

Dijital Oyunculuk Nedir?

Dijital oyunculuk, son 10 yıldır revaçta olan, bu sektörde oyun oynayarak da para kazanılabilmesinin yolunun da açılmasıyla popüler olan bir kavramdır. Peki dijital oyunculuk nedir? Nasıl para kazanırlar? Ne yeyip ne içerler?
Dijital Oyuncu yani “gamer”, kısaca dijital oyunları amatörce ya da profesyonelce olması farketmeksizin bu oyunları oynayanlara denir. Bazı çok oyunculu (multiplayer) oyunlarda yapılan ödüllü müsabakalarla, oyun kitlesi içerisinde bir takım profesyonel turnuvalar organize edilmektedir. Bu günümüzde bir spor olarak kabul edilmektedir. Bu spora espor denilmektedir. Ve bu sporu icra eden kişilere de esporcu denilmektedir. Bunu eski zamanlardan örnek vermek gerekirse, eskiden top oynayıp futbolcu olmak istiyor diye kızılıp eve tıkılmaya çalışılan çocuklar, şimdi esporcu olmak için evden dışarı çıkmıyor ve bilgisayar başından kaldırılmaya çalışılıyor. Espor konusu uzun bir konu ama kısaca bahsetmek istiyorum.

Dijital Oyunculuk: Espor Nedir?

En basit şekilde bazı bilgisayar oyunlarının profesyonel liglere katılan profesyonel oyuncular tarafından oynanmasıdır. Bir oyunun Espor olabilmesi için profesyonel ligi olması gerektiği söylenmektedir. Fakat hala hangi oyunları espor kategorisindeki oyunlara girdiği konusu tartışmalıdır. Örnek vermek gerekirse, free to play kategorisindeki bir oyun ile pay to win kategorisindeki oyunlara sahip iki farklı firma da espor söylemiyle turnuvalar yapmakta ve profesyonel ligler kurup ciddi miktarda ödüller dağıtmaktadır. Hangisi espor derseniz ilki akla ve mantığa daha yakın geliyor tabii ki. Ama sonuca bakarsak espor pazarlama için güzel bir söylem haline gelmiş ve kendi ekonomisini oluşturduğu için de markalar bundan sonuna kadar yararlanmakta. Espor konusunu başka bir yazımda ayrıca uzun uzun anlatacağım.

Sizler de benim gibi oyun sektöründe girişim yapmayı düşünüyorsanız aşağıdaki yazımı mutlaka okumalısınız.

OYUN SEKTÖRÜNDE GİRİŞİM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir