Girişim ve Girişimcilik Nedir?

Girişim ve Girişimcilik başlıkları malum, çağımızın trendleri. Peki herkesin ağzından düşürmediği bu kelimeler gerçekten ne anlama geliyor? Bu yazımda “girişim ve girişimcilik nedir?” sorusunun cevabını ve bu konu üzerindeki fikir ve tecrübelerimi sizlerle paylaşacağım.

Girişim ve Girişimcilik Kavramları

Girişim, herhangi bir fikri hayata geçirmek üzere yapılan eylem manasına gelir. Girişimcilik ise kısaca, iş hayatında risk alarak büyük hedeflerin peşinden koşmaktır. Bu iki kavram yüzyıllardır insanlığın gelişimine çok büyük katkıda bulunmuştur. Bugün kullandığımız birçok teknolojik araç ve gereçler, hayatımıza bu kavramlar sayesinde girmiştir. Eğer birileri bu araçların geliştirilmesi konusunda girişim yapmasaydı ve var olan düzeni kabullenip, yenilik üretmeye karar vermeseydi, asla bugünkü toplum gelişmişliğine ulaşamazdık!

“Girişimcilik, hayatın herhangi bir alanında fark yaratabilmektir.

Girişim yapmanın kişiye ve hayatına birçok yararı olduğu gibi zararı da olabilir. Bir girişim yapmadan önce çok iyi düşünmek ve planlamak gerekir. Aksi halde çok büyük maddi ve manevi kayıplara yol açabilirsiniz. Dolayısıyla burada almanız gereken çok büyük bir risk vardır ve bu riski almadan önce kendinize sormanız gereken bazı çok önemli sorular bulunuyor. Aşağıdaki görselde girişimci aday adaylarının bir girişim yapmadan önce karar mekanizmalarının nasıl çalışması gerektiğini anlatan bir şema çizdim.

Girişimcilik Kontrol Şeması

Eğer ki yukarıdaki şemaya göre bir girişimcide olması gereken özelliklere sahipseniz girişim yapmanız mantıklı demektir. O halde işe koyulma vakti gelmiştir. Artık plan ve analiz süreçlerine başlamalısınız. Bu süreçleri uzun uzun malesef bu yazımda anlatamayacağım ama konu ile alakalı bir yazıyı en kısa sürede tamamlayıp buraya da linkini ayrıca ekleyeceğim.

Girişim ve Girişimcilikle Alakalı Faydalı Türkçe Makaleler

Girişim üzerine ülkemizde çok sayıda bilirkişi olduğundan herhangi bir yerde yazılan yazıları okursanız genel olarak olayı kavrarsınız. Benim beğendiğim ve içeriği türkçe olan birkaç yazıyı sizinle paylaşıyorum.

Kısa ve öz olarak okumak isterseniz.
Hakan Can Fidan – Girişimcilik Nedir?

Güzel örneklerle bezenmiş bir yazı da İTÜ Girişimcilik Kulübünden.
İTÜ Girişimcilik Kulübü – Girişimcilik Nedir? Girişimci Kimdir?

Hilmi Öğütcü’nün sahibi olduğu egirişim sitesindeki makalesi.
Hilmi Öğütcü – Girişimcilik Nedir?

Girişim ve Girişimcilikle Alakalı Faydalı İngilizce Makaleler

İngilizce olarak beğendiğim birkaç makaleyi de incelemeniz için buraya bırakıyorum.

Faydalanabileceğinizi düşündüğüm, yerinde bir makale.
What is entrepreneurship? Entrepreneur definition and meaning

Global girişimcilerden girişimcilik tanımlarını içeren bu makaleye de bir göz atın derim.
Entrepreneurship Defined: What It Means to Be an Entrepreneur

Eğer siz de benim gibi oyun sektöründe girişim yapmayı düşünüyorsanız aşağıdaki yazımı da mutlaka okuyun!


Oyun Sektöründe Girişim


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir