Girişimcilerin Mutlaka Bilmesi ve Kullanması Gereken Araçlar

Global girişimcilik dünyasında genel geçer, kendisini kanıtlamış ve birçok insanın kullandığı çok önemli uygulamalar var. Sizler için girişimcilerin mutlaka bilmesi ve kullanması gereken araçlar listemizi bu yazım altında topladım. Hadi buyurun yazımıza!

1) Google Drive

Google Drive iş hayatımda en aktif kullandığım araçlardan birisi. Ayrıca girişimcilerin mutlaka bilmesi ve kullanması gereken araçlar listemde ilk sırada yer alıyor. Bunun nedeni saklama alanından çok içinde barındırdığı araçlardan kaynaklı. Gerek Slaytları, gerek Excel tabloları ve gerekse Dökümanları ile gerçekten hayat kurtaran bir araç. İçindeki bütün araçları bu başlık altında övmeye karar verdim =)

Por que o Google Drive é uma ferramenta tão indispensável?

Yaptığınız tüm işleri online olarak saklama ve her an erişme imkanınız mevcut. Ayrıca başkaları ile de paylaşarak aktif olarak aynı döküman üzerinde çalışma imkanınız da oluyor. Linkleri sınırlı erişim ile kişilere özel atabildiğiniz gibi herkesin erişebileceği şekilde de linkler oluşturmanıza imkan veriyor. Ayrıca oluşturduğunuz dosyaları pdf, xls, doc gibi farklı formatlarda çıktı almak için kullanabiliyorsunuz. Eğer bir google mail hesabınız varsa google drive kullanabilmek için buradan linke tıklamanız yeterli. Burada şunu unutmamanızda fayda var, herkese açık verdiğiniz linklere googleda arama yaparak ulaşılabilme ihtimali mevcut. Bu yüzden gizli bilgilerin olduğu dosyaları herkese açık paylaşmamanızı şiddetle tavsiye ederim.

2) Trello

İş hayatınız veya kişisel hayatınızı düzene sokmak için basit ve çok fonksiyonel bir araç arıyorsanız sizi Trello ile tanıştırayım.

Yapılacak liselerinizi oluşturun, bitiş tarihi ve saati ekleyin, alarm oluşturun, ekibinizi davet edin. İsterseniz resimler ve çeşitli taglerle kategorize edin. Kalabalık çalışmak isterseniz otomasyon özelliği bile var! Bu sayede hangi iş bitince hangi kartın nereye taşınacağını otomatik olarak sistemin kendisinin yapmasını bile sağlayabilirsiniz. Üstelik Atlassian ekibi satın aldığından beri artık Jira ile de mükemmel şekilde entegre çalışabiliyor. Birçok plugin entegrasyonu seçeneği sunması ile Trello rakiplerinden sıyrılıyor. Discord, Slack gibi araçlara bildirim göndermek için entegrasyonu da var. Üstelik bunların çoğu da ücretsiz olarak sunuluyor. İş dünyasına atıldıysanız mutlaka Trello’yu deneyin derim, benim de en çok kullandığım uygulamalardan bir tanesi. Buradan Trello’ya ulaşabilirsiniz.

3) Asana

Asana da tıpkı Trello gibi işlerimizi daha iyi organize etmek, takibini daha sıkı yapmak için oluşturulmuş bir araç. Asana’da açılan taskleri kişilere atayıp, bunlara belli deadline’lar verip gidişatı proress bar üzerinden takip edebilirsiniz. Görselleştirme açısından da başarılı bulduğum bu platform, birçok proje ve yazılım geliştirici şirket tarafından kullanılmakta. API’ları sayesinde yine birçok uygulamayla entegre bir şekilde çalışabiliyor.

Banish Bottlenecks and Busywork with Asana Automation | Business Wire
Asana Timeline

Bu özellikleri sayesinde Asana ile iş tabinizi, özellikle kalabalık ekiplerde kolaylaştırabilirsiniz. Kullanıcı deneyimi noktasında bu alandaki en iyi araçlardan birisi olduğunu söyleyebilirim. Bu özelliklere ulaşmak için sadece kaydolmanız yeterli, Asana’yı buraya tıklayarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

4) Slack

Takım chat, görüntülü konuşma, dosya paylaşımı, çeşitli farklı takım kanalları açma ve bunları özelleştirme, sunucu oluşturma gibi özellikleri ile ön plana çıkan Slack, birçok farklı proje yönetim aracı ve google drive entegrasyonları ile de gönülleri fetheden uygulamalardan birisi. Özellikle global ölçekte iş yapıyorsanız ve çok uluslu bir yapıya sahip olmayı ön görüyorsanız, farklı ekiplerle çalışma açısından avantajlarından faydalanmanızı tavsiye ettiğim en önemli uygulamalardan birisidir Slack. Dosya paylaşımına vs. belli bir alana kadar ücretsiz veriyor. Daha sonrasında ise çeşitli paketlerle kullanıcılara alan satıyor.

What is Slack and how does it work? Plus plenty of Slack tips a
Slack Örnek Çalışma Alanı

Arayüz ve kullanım kolaylığı ile işlerinizin derli toplu olmasını sağlayacak, kullandığınız en önemli araçlardan birisi olacağına kuşkunuz olmasın. Entegrasyonları ile de birçok şeyi Slack üzerinden takip edebiliyor olmanız da cabası.

5) Discord

Dünyada oyun camiasında en çok kullanılan sesli ve yazılı chat uygulaması Discord’u şimdiye kadar duymadıysanız hemen indirin derim. Birçok topluluk artık bir şeyler paylaşabilecekleri kendi özel alanlarını yaratma eğiliminde. Dolayısıyle Discord’un sunduğu kendi sunucunu oluşturma, özelleştrilmiş yazı ve konuşma kanalları, kişilere farklı yetkiler verebilme, özelleştirilmiş emojiler, duyuru kanalları, siz yokken yönetimi devralabilecek botlar yazabilmeniz, görüntülü konuşma ve ekran paylaşımı gibi özellikler, Discord’un en çok kullanılan uygulama olmasında etkin rol oynuyor.

Forget Slack. Discord is the best messaging app I've ever used. | by  Christie Tang | HackerNoon.com | Medium
Discord Arayüzü

Özellikle pandemi dönemindeki atılımları ile işiniz için de artık çok kullanışlı bir hale gelmeye başladı. Biz de artık Slack’ten vazgeçip Discord’a geçtik. Şimdilik ihtiyaçlarımızı karşılayabilmesi bizim için yeterli. Üstelik Slack’deki gibi size alan satmaya çalışmıyorlar, tamamen ücretsiz. Yalnızca dosya transferi gibi büyük işlemleri yapmanıza izin verilmiyor. Bunları da dosya paylaşım için ücretsiz servislerle çözebiliyorsunuz. Birçok proje yönetim aracı ile entegrasyonu sayesinde, projenizdeki gelişimleri Discord ile takip edebilmeniz de mümkün. İndirmek için bu bağlantıya tıklamanız yeterli.

6) Zoom

Pandemi döneminde kullanıcı sayısında kayda değer bir artış olan bir diğer uygulama da Zoom. Görüntülü konuşmada en çok kullanılan uygulamalardan birisi olmasında kullanım kolaylığı etkin bir rol oynuyor. Ayrıca karşıdaki kişinin izin vermesi halinde ekranını kontrol edebiliyorsunuz. Eğer ortam müsait değilse ve arkaplanınızı göstermek istemiyorsanız buna da çözüm getirmişler, kullandıkları greencreen teknolojisi ile arkaplanınıza istediğiniz resmi yükleyebiliyorsunuz.

About - Zoom

Ücretsiz olarak 40dk boyunca görüşebildiğiniz Zoom uygulamasında, ufak ücretler ödeyerek sınırsız olarak görüşmeyi açabilirsiniz. Linkler oluşturup insanları davet edebilir, toplantılarınızı organize edebilirsiniz. Ayrıca toplantı anında link ile başkalarını da davet edebilir, isterseniz görüşmeyi kayıt altına alabilirsiniz. Ben size Zoom’u şiddetle tavsiye ediyorum. Zoom uygulamasını bu linkten indirebilirsiniz.

7) Skype

Yıllardan beri kullanılan en eski video chat uygulamalarından birisi ile karşınızdayız. Skype iş dünyasında birçok büyük şirketin hala aktif olarak kullandığı bir video chat uygulaması. Ben Skype’ı çok kullanışlı bulmuyorum. Hatta birçok konuda bizi kanser eden özellikleri var. Fakat eskiden gelen alışkanlıklar kolay bırakılmıyor. Dolayısıyla birçok şirket bu uygulamayı kullanmayı ve Skype üzerinden görüşmeyi seviyor. Hatta bazıları zorunlu olarak bunu yapıyor. Dolayısıyla iş dünyasında çokça karşılaşacağınız bu uygulamayı telefonunuzda ya da bilgisayarınızda bulundurmanızda fayda var.

Skype Technologies - Vikipedi

Son dönemde trendleri yakalamak adına link oluşturarak webden görüşme gibi özellikleri getirmiş olsalar da benim duvarlarımı yıkabilmiş değiller. Özellikle uzakdoğu ile iş yapacaksanız sizin için iyi bir çözüm olabilir.

8) We Chat

Çin devi Tencent’e ait olan WeChat, bizim aktif olarak kullandığımız Whatsapp benzeri bir uygulama.

WeChat – Apps on Google Play

Diğer uygulamalardan farklı olarak, mesajlaşma kısmında en kullanışlı ve bir nevi hayat kurtaran özelliklerden biri ise, gelen mesajı üzerine basılı tutarak mesajı uygulamayı kullandığınız dile çevirebilmeniz.

İçinde ödeme sistemlerinden tutun, sosyal medyaya kadar birçok özellik barındıran WeChat karşınızdaki kişinin telefon numarasını bilmenize gerek kalmadan birbirinizi ağınıza eklemenize de olanak sağlıyor. Oluşturduğu karekodlar sayesinde gizliliği de koruyan bu uygulama özellikle Çin ile iş yapmayı düşünenler için gerçekten elzem. Yalnız şöyle bir sıkıntı var ki, uygulamaya girdikten sonra sizi WeChat kullanan birisinin onaylaması gerekiyor, aksi takdirde uygulamayı kullanmaya başlayamıyorsunuz. Bunun için birilerini bulmanız gerekecek. Uygulamaya app store ve google store’dan erişebilirsiniz.

9) Evernote

İşleriniz, notlarınız, kartvizitleriniz hepsi bir arada Evernote ile karşınızda. Evernote ile ses kayıt edebilir, çeşitli şablonlar oluşturup bunları kullanabilir, hatırlatıcılar oluşturabilirsiniz. Birisi ile tanıştığınızda kartvizitini aldıktan sonra, Evernote ile okutup kendisine sizden bir tanıtım maili atmasını bile sağlayabilirsiniz.

Not defterleriyle düzenleyin – Evernote Yardım & Öğrenme
Evernote Arayüz

Bu notlarınız hesabınıza kaydoluyor, android veya apple cihazlar arasında geçiş bile yapsanız hesabınızla giriş yaptığınızda notlarınızla hayatınıza kaldığınız yerden devam etmenize olanak sağlıyor. Ayrıca popüler diğer özellikleri de aşağıda görebileceğiniz gibi tarama ve arama seçenekleri.

Notları kategorize etmek için gerçekten çok kullanışlı bir uygulama olan Evernote girişimciler için hayatı kolaylaştıran bence önemsenmesi gerekenlerden birtanesi. Evernote uygulamasını buradan indirebileceğiniz gibi App Store ve Google Play’dan indirebilirsiniz.

10) Calendly

Günümüz dünyasında farklı mailler kullandığımız için, yaptığımız farklı işlerde takvimleri senkronize etmek apayrı bir sıkıntı doğuruyor. Calendly ile bu sıkıntıyı ortadan kaldırabilmenizin yanı sıra, iş yaptığınız kişilere kişisel takviminizi paylaşarak toplantı günü ve saatini seçmelerini sağlayabiliyorsunuz. Aradaki gereksiz uygunluk mailleşmelerinden de böylece kurtulmuş oluyorsunuz. Calendly’e buradan ulaşabilirsiniz.

11) Canva

Grafik tasarımı hepimizin zaman zaman ihtiyaç duyduğu bir hizmet. Özellikle sosyal medya için basit gönderiler oluşturacaksanız, ya da afiş, poster gibi kolay işleriniz varsa Canva sizin yardımınıza koşabilir. Ücretsiz olarak size sunular birçok stok görselin yanı sıra özelleştirilmiş fontlar sayesinde profesyonel gözüken işleri çok kısa sürede kendiniz de yapabilirsiniz.

Özellikler - Canva
Canva Arayüzü

Canva içerisinde takvim tasarımından, sosyal medya kapak görsellerine, kartvizitten özel gün kutlamalarına kadar birçok şablon mevcut. Bunların bir çoğu da ücretsiz. Eğer yetmez de daha kaliteli içeriklere ihtiyaç duyarsanız sizin için premium içerikler de sunuyor. Canva’ya buradan hızlıca kaydolup web üzerinden kullanmaya başlayabilirsiniz.

12) Medium

Dijital içerik üreticiliğinin önemi gün geçtikçe daha da artıyor. Eğer yazılar yazmayı seviyorsanız, kendi web sitenizi oluşturmanıza gerek kalmadan Medium üzerinden yazılarınızı binlerce insana ulaştırabilirsiniz. Günümüzde web sitesi kurmak kolay olsa da bunun SEO, analytics, trafik çekme, çeşitli entegrasyonlarla uğraşması sizin için külfetse Medium tam size göre.

Medium - Solstice™ Community Solar

Bunun dışında kendinizi tanıtmak için bile çeşitli yazıları burada yayınlayabilirsiniz. İçerideki organik trafik sayesinde çok daha fazla kişiye ulaşma imkanınız mevcut olduğundan kendi sitenize bile trafik çekebilirsiniz. Web üzerinden yazılarınızı oluşturabileceğiniz Medium’a buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

13) LinkedIn

İş dünyasının sosyal medyası olarak kendisini konumlandıran LinkedIn büyümeye devam ediyor. Birçok insanla hızlı bir şekilde bağlantı kurabileceğiniz bu sosyal medyai işlerinizi daha hızlı çözmenize olanak sağlayabileceği gibi, sizi ve şirketinizi de sektöre karşı beklediğinizden hızlı bir şekilde tanıtma imkanı sağlayabilir. Girişimcilerin mutlaka bilmesi ve kullanması gereken araçlar yazımda 13. sırada olduğuna bakmayın, karşınızda etkin kullanıldığında geri dönüşlerini en hızlı alabildiğiniz bir mecra yer alıyor.

LinkedIn Kullanım İpuçları | Reyhan AÇIKELLİ

LinkedIn ile iş başvurusu açabilir, ufak bütçelerle çok kısa sürede çok sayıda CV toplayabilirsiniz. Ayrıca iş arayan birçok kişiye farklı kanallardan ulaşma imkanı sağlayabilir, yatırımcılarla iletişime geçebilirsiniz. Benim tam bir fırsatlar kapısı olarak gördüğüm bu platformu girişimcilerin aktif olarak kullanmasını ve düzenli olarak güncelleme paylaşmasını şiddetle tavsiye ediyorum. Üyeliğiniz yoksa mutlaka üyelik açıp iş bilgilerinizi doldurmaya başlayın derim. Örnek olarak profilimi inceleyebilirsiniz. Son zamanlarda yeterince iş bilgisi girememiş olsam da yakında yeni işlerimin altını bu bahaneyle ben de dolduracağım =)

14) Quora

Quora hiçbir bilginizin olmadığı konularda soru sorarak insanlardan yanıt alabileceğiniz ya da bu konu hakkında daha önce sorulmuş soruları ve bunların cevaplarını bulabileceğiniz bir sosyal medya aracı.

What Is Quora & How to Use It for eCommerce Marketing in 2020 | X-Cart

İnsanlar tartışma konuları açarak burada detaylı bir şekilde yazılar yazıyorlar ve güzel açıklamalar yapıyorlar. Buna katılan ve katılmayan birçok insan da burada kendi görüşlerini ve nedenlerini belirtiyor. Ya da başı sıkışan birilerine yardımcı oluyor. Sizin de bilmediğiniz konular hakkında internette bilgiye erişemediğiniz konular olursa buraya danışmaktan çekinmeyin derim. Farklı açılardan bakan insanların fikirlerini almak her zaman sizi bir adım ileri taşıyacaktır. Buradan Quora’ya kayıt olup kullanmaya başlayabilrisiniz.

15) Typeform

Typeform kendi anketlerinizi oluşturmanızı sağlayan çok basit bir araç. Yazı tiplerini, renkleri, görselleri kişiselleştirmenize imkan veriyor. Ayrıca farklı cihazlarda aynı performansla çalışabiliyor. Typeform 100 kişilik anketlere kadar ücretsiz, sınırsız kişiye anket yapmak istiyorsanız ayda 30 dolar.

16) Momentum

İş yoğunluğu içerisinde zaman zaman odak sorunu yaşıyor ve önceliklerinizi sürekli kaybediyorsanız bu uygulama tam size göre.

Gün içerisindeki ana odağınızı belirleyip daha sonra yapacaklarınızı yazdığınız web tabanlı bu uygulama size odaklanma ve işinizi nokta atışı bitirme konusunda yardımcı oluyor. Trellodan farkı, birçok işi değil yalnızca o günü planlayabilmeniz ve sadeliği ile dikkatinizin diğer işlere kaymasını engellemesi de cabası. Farklı to-do listeler oluşturmak için premium satın alabilirsiniz ama bence işlevi fazlasıyla yeterli oluyor. Chrome için eklenti olarak yükleyip tek tuşla açabilirsiniz.

17) Voila Norbert

Günümüz dünyasında network çok önemli. bir kişiyle bağlantınız olmadan iletişime geçmeniz ise gerçekten gün geçtikçe daha da zorlaşıyor. Voila Norbert bu sorunu çözmek amacı ile kurulmuş bir platform. Bir şirkette ismini bildiğiniz birisinin mail adresine ulaşmak istiyorsanız şirketi ve adını yazmanız yeterli. Geri kalan her şeyi Voila Norbert hallediyor.

Voila Norbert Arayüz

Bu sayede Elon Musk’a bile mail atıp sesinizi duyurma şansınız bulunuyor. Global dünyada artık herkese ulaşmak daha kolay hale geldi. Yapabilecekleriniz artık sadece sizinle sınırlı diyebilirim =) Bu adresten giriş yapıp uygulamayı kullanmaya başlayabilirsiniz.

18) Meetup

Meetup, ilgili olduğunuz konularla alakalı düzenlenen etkinlikleri kolayca bulabilmeniz için tasarlanmış bir uygulama. Büyük markaların seminerleri, sektörel toplantılar, paneller, ya da oyuncu topluluğu buluşması gibi birçok aktivite burada yer alıyor. Bu tarz aktiviteler giderek insalarla tanışmak sizin network geliştirmenize büyük katkıda bulunacaktır. Birlikte iş yapacak yeni iş ortakları bulabilir, işletmenizi ileriye taşıyacak yeni teknolojilerle de tanışabilirsiniz. Meetup uygulamasına buradan erişebilirisiniz.

19) Mailchimp

Girişimcilerin mutlaka bilmesi ve kullanması gereken araçlar listemin sonuncusu çok önemli bir araç olan Mailchimp. Mailleşmek eskiden çok daha önemliydi. Çağımızda öneminin giderek azaldığı düşünenenler varsa Mailchimp gibi bir uygulama ile mailleşmenin ne kadar aktif yapıldığından bir haber diyebilirim. Attığınız maili kimler açtı, kimler bağlantılara tıkladığı bilgisini alabileceğiniz ve ayrıca mail attığınız kitlenin ilgisini ve alışkanlıklarını ölçümleyebileceğiniz, hala trend olan bir pazarlama yaklaşımı.

Mailchimp Ana Ekranı

Mailchimp kullanırken email adreslerini toplu bir şekilde sisteme ekleyebilir, kişilerin ismine özel mailleri tek bir seferde atabilir, elinizde çeşitli promo kodları varsa bunları da yine tek bir tıkla herkese farklı kod gidecek şekilde gönderebilirsiniz. Hazır şablonları ve özelleştirmeleri ile çok kullanışlı bir araç. 2000 kişiye kadar ücretsiz mail atan uygulamaya buradan erişebilirsiniz.

Sonuç

Evet girişim yaparken kullanmamız gereken çok fazla uygulama var. Bunların bir kısmını hayatınızın bir parçası haline getirmeniz gerçekten çok önemli. Hepsini kullanmak zorunda değilsiniz. Size zaman ve para kazandıracak uygulamaları her zaman araştırmaktan çekinmeyin. Benim yaklaşımım genel olarak bir işte çok fazla zaman kaybediyorsanız ve bunun daha kolay bir yolu olmalı diye düşünüyorsanız mutlaka internete girip araştırın. Global dünyada yaşadığınız sorunlarla ilk karşılaşan genelde siz olmadığınızdan, birileri bu sorunlara çözüm üretmek için çoktan harekete geçmiş oluyor. İşinizi optimum şekilde çözebilmek için her zaman en iyi yöntemi araştırıp bulmak bir girişimin boynunun borcudur. Bu arada okumadıysanız Bir Girişim Yaparken En Çok Dikkat Etmeniz Gereken 10 Şey yazıma da göz gezdirmeniz sizin için faydalı olabilir. Umarım yazımın size faydası dokunur. Şimdiden girişimcilik hayatınızda başarılar =)

Bir Girişim Yaparken En Çok Dikkat Etmeniz Gereken 10 Şey

https://www.youtube.com/watch?v=eshuAAGLfPE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir