Oyun Geliştirilirken Kullanılan Oyun Motorları Nelerdir?

Geçmişten günümüze geliştirilen oyunların hemen hemen hepsi bir oyun motoru ile geliştirilmiştir. Bu yazımızda oyun geliştirirken kullanılan oyun motorları nelerdir sizlere kısaca bundan bahsedeceğim.

Oyun Motoru Nedir?

Oyun motoru, oyun geliştirilirken kullanılan temelde sizin kodlamanız gereken birçok şeyi daha kullanışlı hale getirerek, oyun geliştirme sürecini kısaltmanıza yarayan kompleks yazılım mimarileridir. Bir oyun motorunda temel olarak kısaca aşağıdakileri yapabilirsiniz.

  • fizik
  • kullanıcı girişi (input)
  • rendering
  • scripting
  • çarpışma yakalama (collision detection)
  • yapay zeka

Genel olarak bütün oyun motorlarında yukarıdaki işlemleri native kodlamaya göre çok daha kolay yapabilirsiniz. Bu konuların hepsi de temelde bütün oyun motorlarında vardır. Peki piyasada hangi oyun motorları var? Hangilerini kullanmak paralı ve ücretsiz ya da kullanım şartları neler?

Oyun Geliştirilirken Kullanılan Oyun Motorları

Oyun geliştirilirken kullanılan oyun motorları, günümüzde sayı olarak epeyce fazla. Kimisi ücretsiz, kimisi paralı, kimisi de yayınladığınız oyundan belli bir gelir kazanmanız durumunda sizden pay istiyor. Son yıllarda en popüler iki arama motoru var. Bunlar Epic Games’in Unreal Engine 4 oyun motoru ve Unity Technologies şirketinin Unity oyun motoru. İkisinin de birbirine karşı pek çok avantajı ve dezavantajı bulunmakta ama bu başka bir yazımızın konusu oalcak. Bu motorların hepsi cross-platform çalışmakta. Yani oyununuzu geliştirip konsol, pc ya da yeterince optimize ise mobil platformlarda çalışacak şekilde çıktı alabiliyorsunuz. Fakat tabii ki kullanabileceğimiz oyun motorları bunlarla sınırlı değil. Unreal Engine 4 ve Unity’nin dışında, Game Maker, Cry Engine, GODOT, AppGameKit, Amazon Lumberyard, RPG Maker, LIBGDX, Urho3D gibi oyun motorları mevcut. Biz bu motorlardan kısaca bahsedeceğiz. Daha fazlası için buraya göz atabilirsiniz.

1- Unreal Engine 4

Unreal Engine 4 oyun motoru aynı zamanda benim favorim olan, ünlü Unreal Tournament ile hayatımıza giren bir oyun motorudur. Genel olarak getirdiği blueprint sistemi ile hızlı prototiplemede çok önemli rol oynayan Epic Games her yıl motoru daha da güçlü hale getirmeye devam ediyor. Kısa adıyla UE4 ile geliştirilen oyunlara örnek verecek olursak; Gears of War, Mass Effects serisi, Batman Arkham serisi, Bioshock serisi, PUBG ve Fortnite UE4 ile geliştirilmiştir. Biz de ilk yaptığımız oyun olan ve PC platformunda satışa sunduğumuz oyunumuz Tartarus’u Unreal Engine 4 kullanarak geliştirmiştik. O yüzden bendeki yeri ayrıdır =) Aynı zamanda cross platform çalışabildiğiniz bir motor olması da çok cezbedici. Blueprint veya C++ ile kodlama yapabiliyorsunuz. Bilmeyenler için blueprint görsel kodlamaya yönelik, çok fazla yazılım dili bilmenize gerek kalmadan kodlama yapmanıza olanak sağlayan bir yazılım oluşturma sistemi. Arka planda oyun motoru sizin için bu yazdığınız görsel kodları C++ diline çeviriyor ve eğer isterseniz sonradan C++’a geçerek projenize devam edebiliyorsunuz.
Unreal Engine genel olarak oyununuzun görsel kalitesini arttırmada çok yardımcı olan bir yapıya sahip. Özellikle son getirdiği teknoloji ile sektörde baya bir konuşuldu. Bu teknolojinin ne zaman evimizdeki bilgisayar ve konsollara geleceği tartışılır ama düşünmek bile bizi heyecanlandırmaya yetiyor doğrusu.

Kullanım ücreti olarak bahsedecek olursam, kısaca UE4 kullanması ücretsiz bir motor. Yalnızca oyununuzdan veya diğer etkileşimli kullanıma hazır ürünlerinizden para kazandığınızda ve bu üründen elde edilen brüt gelirleriniz 1.000.000 ABD Doları’nı aştığında % 5’lik bir telif hakkı Epic Games’e ödenir. Daha fazla detay için buraya bakabilirsiniz.

2- Unity

En popüler oyun motorlarından birisi de Unity. 2D ve 3D oyunlar yaratmanıza ve cross-platform çalışmanıza olanak sağlayan bu motor, özellikle mobil oyun geliştirenlerin baş tacı. Gerek geniş ve çeşitlilik sunan ve hazır bir sürü assetin bulunduğu Unity Asset Store, gerekse bir sorununuz olduğunda yardıma koşan aktif topluluğu ile Unity hala güncelliğini korumaya devam ediyor.
Ori And The Blind Forest, Monument Valley, Inside, Kerbal Space Program gibi oyunlar Unity ile geliştirilmiştir.

Ori and the Blind Forest İncelemesi
Ori The Blind Forest


Kişisel kullanımı ücretsiz olup, plus ve pro versiyonuna aylık ödeme ile sahip olabiliyorsunuz. İlgili sayfada daha fazla detaya göz atabilirsiniz.

3- CryEngine

CryEngine, Alman oyun geliştiricisi Crytek tarafından tasarlanan bir oyun motorudur. Crysis ve Far Cry gibi çok önemli IP’lerin yapımında kullanılmıştır. Ayrıca kurucularının Türk olması ile övündüğümüz Crytek’in İstanbul’da da ofisi bulunmaktadır.
CryEngine de diğer motorlar gibi cross-platform çalışabilmektedir. Ayrıca son yıllarda UE4 ve Unity’nin gelir modelini benimseyip diğer motorlar gibi ücretsiz hale gelmiştir.

Crysis 2
Crysis

4-GODOT

Godot, 2D ve 3D, çapraz platform, ücretsiz ve açık kaynaklı bir oyun motorudur. Geliştirme ortamı olarak Linux, macOS ve Windows dahil olmak üzere birden fazla işletim sisteminde çalışır.

GODOT

5-Buildbox

Buildbox, programlama olmadan oyun yaratmaya odaklanan, kod içermeyen bir geliştirme platformudur. Motorun ana kitlesi, önceden oyun geliştirme veya kodlama bilgisi olmayan girişimciler, tasarımcılar ve diğer oyun meraklılarıdır. Hızlı prototipleme için iyi bir ortam sağlamaktadır. Özellikle hypercasual janrasındaki oyunlar için environment olarak güçlü bir yapıya sahiptir.

BB3 - 3D game development
Buildbox

6-Amazon Lumberyard

Amazon tarafından geliştirilen ve 2015 yılında Crytek’ten lisanslanan CryEngine’e dayanan ücretsiz bir çapraz platform oyun motorudur. Motor, geliştiricilerin oyunlarını Amazon’un sunucularında oluşturmasına veya barındırmasına izin vermek için Amazon Web Services ile entegrasyona sahiptir. Üzerinden canlı yayın desteği de mevcuttur.

Amazon Lumberyard Is a Free Triple-A Game Engine for Everyone
Amazon Lumberyard

7-RPG Maker

Japonya’da RPG Tsukūru olarak bilinen RPG Maker, Japon grubu ASCII tarafından oluşturulan ve Enterbrain tarafından başarılı olunan rol yapma video oyunlarının geliştirilmesi için tasarlanan programın adıdır.

RPG Maker MV tutorial
RPG Maker

8-LIBGDX

Ücretsiz ve açık kaynak olan motor, Java’ya ek oalrak C ve C++ ile performans amaçlı geliştirilmiştir. PC ve mobil oyunları aynı kod temeli ile geliştirmenize yardımcı olan bir oyun motorudur.

image
LIBGDX


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir