Oyun Sektöründe Girişimcilik-1: Fikir Bulma

Fikir bulma aşaması genelde bir girişimin başlama aşamasıdır. Dolayısıyla girişimler genelde hayatlarına bir fikir bulup veya bir fırsat görüp o şekilde başlarlar. Girişime başlayacağız bir fikir bulalım mottosuyla işe başlayan şirketler çok daha azdır. Bu yazımızda sizlere her şeyin başladığı nokta olan fikir bulma aşamalarında, nasıl düşünmeniz ve çalışmanız gerektiğinden bahsedeceğim.

Eşsiz fikir nasıl bulunur?

Muhtemelen çevrenizde, “eşsiz olduğunu düşündüğüm bir fikrim var!” diye gezen birileri olmuştur. Ya da belki sizin olmuştur. Öncelikle şunu söyleyeyim, teknolojinin gelişmesi ile birlikte elbette ki birçok iş dalı ve bununla birlikte yeni fikirlerin ortaya çıkması için daha uygun bir zemin oluşuyor. Fakat sizin düşündüğünüz her yeni fikrin önceden düşünülmüş olması ihtimali çok yüksek. Düşünülmüş olsa bile bir girişim fikri bulmak sandığınız kadar zor değil. Dahası bunun çok niş olması da gerekmiyor. Sizin buluğunuz fikir daha önce başkasının aklına gelmiş ve uygulamaya çalışılmış olsa bile, sizin daha iyisini nasıl yapacağınızı düşünüp uygulama şansınız her daim olacaktır.

En başarılı girişimciler, yeni bir fikir bulanlar değil, onu nasıl ticarileştireceğini bulan ve uygulayanlardır.

Peki yeni bir fikir bulmakta zorlanıyor musunuz? Yeterince yaratıcı olmadığınızı mı düşünüyorsunuz? Belki de düşünme tarzınızı değiştirmeniz gerekiyordur. Olaylara farklı bir açıdan bakmayı öğrendiğinizde ortaya bambaşka işler çıkarabileceksinizdir. Girişim yaparken elbette ki yaratıcılık çok önemli fakat doğru fikrin nereden çıkacağı belli olmaz, önemli olan tespit ettiğiniz herhangi bir sorunun yanıtını doğru yerde aramaktır.

Oyun sektöründe fikir bulma

Girişimcilikte hal böyleyken, oyun sektöründe de benzer bir durumla karşılaşmamız kaçınılmaz. Mesela oyunlara baktığımızda temel mekanikler hep benzer. Yeni bir janra ortaya çıkması da gün geçtikçe zorlaşıyor.

FPS oyunlara baktığımızda son 20 yıldır oynanan bir Counter Strike efsanesi bulunuyor. Çoğu haritası hala aynı ve oynanmaya devam ediyor. Üstelik kullanıcı sayısı da gün geçtikçe artıyor. Aynı şekilde sektörü domine eden “Call of Duty” ve “Battlefield” serilerine baktığımızda da benzer bir senaryo var. Mekanikler, oyun temel kuralları birbirine çok benzer. Size yaşattığı deneyim, AAA oyunlar arasında tercih yapmamıza sebep olan 1. etmen durumunda. Son birkaç yıldır ortaya çıkan battle royale türü de daha önce yapılmış bazı oyunlar ve modlarından türemiştir. Geçtiğimiz 10 yılda yine sektörü domine etmiş MOBA türündeki oyunların tahtı yavaş yavaş sallanmaya başladı ama o pazarın da kendine has bir oyuncusu var. Buradan şunu görüyoruz ki, bulunan bir janrayı domine etmeniz durumunda uzun yıllar bu durumun ekmeğini yiyebilirsiniz.

Peki oyun ekibi kurma planlarımız varsa nasıl düşünmeliyiz? Kendimizi sınırlandırmalı mıyız? Stratejilerimizi neye göre belirlemeliyiz?

Oyun fikirleri

İşte bu soruların cevaplarını verirken dikkat etmemiz gereken şeyler!

Öncelikle tecrübemiz ne kadar ve kuracağımız ekibin yapabileceği iş ne kadar? sorularının yanıtı çok önemli. Aynı zamanda sermayemiz veya yatırımcımız var mı? gibi sorular da sorulması gereken ilk sorulardan. Vizyonunuz olabildiğince geniş olsun ve gözünüzü en tepeye dikmekten çekinmeyin. Fakat amacınız ne olursa olsun ilk adımınızı çok büyük atmamaya özen gösterin. Biraz klişe olacak ama denize girmeden okyanusa açılırsanız boğulabilirsiniz. İş dünyası da bu mantıkla ilerliyor. Kendinize bu bilgileri özümsemek için zaman vermeniz gerekiyor.

Küçük adımlarla başlamaktan çekinmeyin, bu sizin vizyonunuzu en tepeye koymanıza engel değil!

Büyük düşünüp küçük adımlarla ilerleme sanatı

Eğer yeterince tecrübeniz yoksa ve ilk projelerinizden birisini yapacaksanız çok küçük bir proje ile başlayın. Kendinizi olabildiğince sınırlandırın. PC platformundaki oyunlar, genelde yapması zor ve uzun süreçler isteyen oyunlar. Mobil oyunlar imkanınız varsa yapması daha hızlı olabilir. Önemli olan tüm süreci hızlı bir şekilde görebileceğiniz ve son ürüne ulaşıp bunu deneyimleyebieceğiniz şekilde bir oyun üretebilmek. Fikir bulurken de buna çok dikkat etmeniz gerekiyor.


Örneğin hiç tecrübesi olmayan bir ekibin, online multiplayer ve mobil bir oyun üreterek başlamasını kesinlikle tavsiye etmiyorum. Yapamazsınız demiyorum ama ön göremeyeceğiniz birçok konu olacağından süreç ekip üzerinde çok fazla demotivasyona sebep olacaktır. Ekibinize ve enerjinize çok güveniyorsanız, sermaye ve zaman sorununuz da yoksa tabii ki yapabilirsiniz ama ön gördüğünüz proje süresini bence 2 ile çarparak başlayın. Burada zaman maliyetlerini hesaplarken de mutlaka analizlerinizi iyi yapın ve her kalemi dökümantasyon yaparak mutlaka Gantt diyagramına dökün. Bilmeyenler için Gantt diyagramını ileriki yazılarımdan birisinde mutlaka anlatacağım. O zamana kadar internetten araştırabilirsiniz. Bu diyagramı hazırlamak için basit bir Excel kullanabileceğiniz gibi yardımcı farklı programlar da kullanabilirsiniz.

Yaratıcılık mı? Deneyim mi?

Peki yaratıcı olmak çok mu önemli? Bence artık günümüz dünyasında yaratıcılıktan ziyade, sizin yaptığınız işi sunuş şekliniz çok önemli. Her geçen gün rekabet artıyor. Eskiden ayda 100 oyunun yayınlandığı bir Steam platformunda şu anda aylık binlerce oyun yayınlanıyor. Ve sizin aradan sıyrılabilmeniz için çok çalışmanız gerekiyor. Yaratıcılığın etkisi de gün geçtikçe azalıyor gibi hissediyorum. Burada yaratıcı olmak derken, yepyeni bir şey bulacak kadar yaratıcı olmaktan bahsediyorum. Evet oyun çok yaratıcılık isteyen süreçlere sahip; fakat deneyimlediğiniz işler ve tecrübeniz yaratıcılığı sollayacak daha büyük etmenler.

Yukarıda bahsettiğim oyun serilerinden COD ve Battlefield’ı ele alalım. Oyunların bir önceki serisinden ne kadar farkı var sizce? Sürekli gelişen bir environment ve tema var ama bu sizce yaratıcılık mı? Yoksa buradaki gelişim, teknik anlamda donanımların izin verdiği ölçüde oyunda zaten olması gereken şeylerin, zamanla eklenmesi ile mi alakalı? Evet arada bir level atlama görüyoruz oyunlarda. Ama oradaki gelişim artık bence arka plandaki mühendisliğin oyuna ne kadar yansıtılabildiği ile alakalı bir durum. Peki ilk çıkışlarını 2000’li yılların başında çok yakın zamanlarda yapmış bu oyunlar biribirinden aldıkları özellikleri oyuna eklerken çok mu yaratıcı davrandılar? Yoksa önlerinde olan özellikleri, çok iyi analiz edip entegre etmekle mi yetindiler? Aslında ikisinden de biraz var ama bu analizlerin sonucunda kullanıcının yaşayacağı deneyimi düşünerek hareket ettiklerini kısaca söyleyebilirim.

Niş fikirler

Sizlerin de bu süreçlerde çok da fazla niş bir fikir bulmaya yönelmenizi beklemiyorum. Yazımın da başında belirttiğim gibi, sizin düşünmüş olduğunuz bir fikir ya daha önce düşünülmüştür ve yapılamamıştır. Ya da yapılması zor veya gereksiz olduğu için yapılmamış da olabilir. Eğer gerçekten böyle bir fikriniz olduğunu düşünüyorsanız, pazarı çok iyi analiz etmeli ve gerçekten böyle bir açığın olup olmadığını verilerle göstermeniz gerekir. Çünkü sizin ön göremediğiniz teknik bir sıkıntıdan dolayı düşündüğünüz fikir belki de yapılamıyordur. Kullanmayı düşündüğünüz oyun motoru istediğiniz oyun özellikleri için yeterince iyi teknik destek vermiyor olabilir veya bu destek var gözüküp çok sıkıntılı çalışıyor olabilir. O yüzden analiz yapmadan mükemmel bir fikrim var diye oyun sektöründe gezmek çok mantıklı bulduğum bir durum değil.

Sonuç

Fikir bulma ile ilgili kısaca söylediklerimi maddeler halinde sıralayacak olursam:

  • Niş fikirler zor bulunur, eğer böyle bir fikriniz varsa analizinizi iyi yapın ve böyle bir pazar açığının olduğunu verilerle kanıtlayın
  • Yaratıcılık çok önemli ama işin mühendislik kısmı olmadan hiçbir şey ifade etmiyor. Analiz ve kullanıcı deneyimini düşünerek fikirlerinize yön vermeniz başarıya ulaşmanız için elzem bir konu
  • İlk projenize küçük başlayın, sonradan eklenmek istenilen özelliklere çok önemli olmadıkça dur deyin ve projenizi bitirmeye odaklanın.
  • Zaman, sermaye ve teknik yeterlilikle alakalı sıkıntılarınız çok fazla yoksa bile çok büyük projelerle işe girmenizi tavsiye etmem. Eğer girecekseniz ve ekibinizde böyle bir know-how yoksa zaman maliyetlerinizi Gantt ile hesapladıktan sonra 2 ile çarpın (mount and blade örneğine bakın, sizce devam oyununu bu kadar uzun sürede bitirmeyi mi hedeflediler başlarken?)
  • Eğer sevdiğiniz ve iyi bildiğinize güvendiğiniz bir janra varsa ve burada güvende hissediyorsanız mutlaka deneyin ama rakip analizlerinizi çok iyi yapın.
  • Sadece oyun yapmaya odaklanmayın, oyununuzda pazarlamaya yardımcı olacak ve kitlenizin ilgisini çekebilecek neler olacak, bunları da ta en baştan düşünüp temel özellikler arasına eklemeniz gerekiyor.
  • Hatta oyununuzu kendiniz yayınlamayacaksanız -ki pazarlama ekibiniz ve ciddi bir bütçeniz yoksa tavsiye etmem- hangi yayıncıların bu oyunu isteyebileceğini de en baştan düşünmeniz gerekir
  • Fikrinizi insanlara anlatmaktan çok çekinmeyin. Daha önce düşündüğüm gibi sizin fikirleriniz muhtemelen dünyanın en iyi fikirleri değil, kimse de sizin fikrinizi %99.99 ihtimalle çalmaya çalışmayacak =) O yüzden bu konuda açık olun, zaten siz oyunu yaptıktan sonra yapmak isteyen daha iyisini yapacaksa zaten yapar ve satar. Aynısı sizin için de geçerli!

Fikir bulma aşaması gerçekten işe doğru başlamak için çok önemlidir. Yanlış fikir ve hedeflerle yola çıkan ekipler, geliştirme aşamasında genelde dağılıyor. O yüzden başarısızlığa uğrama ihtimalinizi azaltmak için bu aşamada ince eleyip sık dokumanız gerekiyor. Ayrıca bu tarz içerikleri bulabileceğiniz youtube kanalıma da buradan erişebilirsiniz.
Bir dahaki sefere ekip kurma ve yönetimi ile ilgili yazımda görüşmek üzere.

Oyun Sektöründe Girişimcilik-2: Ekip Kurma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir