Oyun Sektöründe Girişimcilik-2: Ekip Kurma

Oyun sektöründe girişimcilik yazı serimizin ekip kurma ile ilgili olan kısmına geldik. “Ekip Kurma” yazımızda, girişim yaparken, ortak bulurken ve takım arkadaşlarınızı işe alırken nelere dikkat etmemiz gerektiğinden bahsedeceğiz.

Kendinizi Tanıyın

Bir işe başlamadan önce kendinizi çok iyi tanıdığınızdan emin olmalısınız. Bunu yapmak için de kendinizi sürekli analiz etmelisiniz. Hangi alanlarda daha güçlü hangi alanlarda gerçekten zayıfsınız tespit etmelisiniz. Bunu sadece teknik yeterliliğinize göre değil, duygusal yönünüze de dikkat ederek yapmalısınız. Kendinizi iyi analiz ettiğiniz takdirde girişim yaparken kuracağınız ekiple alakalı zorluklara karşı da daha hazırlıklı olabilirsiniz.

Ekip Kurma: Çekirdek Ekip

Çekirdek ekip kurmak bir girişimin yapması gereken ilk şeylerden birisidir. Çekirdek ekip, bir şirket büyüdüğünde kendi alanlarında altında birçok insanı yönetebilecek seviyede kişilerden oluşmalı. Bu ekip üyeleriniz ne kadar tecrübeli, işinde uzman, öğrenmeye ve gelişime açık, yaratıcı, çözüm odaklı, enerjik, sorumluluk sahibi ve teknolojiyi takip eden kişilerden oluşursa o kadar iyi olur. Ayrıca karakter olarak birbirinden farklı kişileri bir araya getirmeniz de çok önemli. Enerjik, içine kapanık, fikir üretici, çılgın, kararlı ekip üyelerinden oluşan bir stüdyonuz varsa fikir ve büyüme aşamasında hepsinin sizlere farklı yönlerde katkıları olacaktır.

Bu ekip üyelerini toplamadan önce yukarıdaki başlıkta da bahsettiğim gibi kendinizi tanımalısınız. Kendi güçlü yanlarınızı ve zayıflıklarınızı bilirseniz, oluşturacağınız ekipteki kişilerin rollerini de daha iyi anlarsınız. Ayrıca birlikte çalışacak ekibinizin ortak değerlerin olması da çok önemli.

Ekip Kurma: Oyun Stüdyosunda Bulunması Gereken Pozisyonlar

Öncelikle genel olarak bir oyun stüdyosunda olması gereken roller üzerine konuşalım. Buradakilerin bir çoğu hemen hemen çoğu stüdyoda bulunan roller ama başlangıç aşamasında bir stüdyo iseniz bazı rollerin birkaçını tek bir kişi üstlenebilir. Her stüdyonun kendi iç dinamiği vardır. İhtiyacınıza göre bu rollerden hangisine öncelik vermeniz gerektiğini de siz seçmelisiniz.

Oyun Tasarımcısı (Game Designer)

Oyun tasarımcısı, bir oyun stüdyosunda, fikir aşamasındaki fikirlerin geliştirme aşamasında sağlıklı bir şekilde işlenilmesi için köprü görevi görür. Fikirlerin, prototip üretim aşamalarından doğru şekilde geçmesi için süreci yakından takip eder ve bu konuyla alakalı geliştiricileri yönlendirmek için doğru ve açık bir şekilde dökümantasyon yapar. GDD’lerin temelini oluşturur.

Oyun Geliştirici (Game Developer)

How to Get Started as a Solo Game Developer | by Kabir Lal | Medium

Oyun geliştiriciler, oyunun geliştirme aşamasının yazılım kısmını üstlenirler. Genellikle oyunun türüne göre aşağıdaki konu başlıkları ile ilgilenirler.

  • Oynanış (Gameplay): Oyunun oynanışı ve hissiyatı
  • Yapay Zeka (AI): Oyundaki bilgisayar tarafından kontrol edilecek karakterlerin davranış şekillerinin kodlanması
  • Fizik (Physic): Oyundaki fiziğin çalışma şekli
  • Grafik (Graphic): Oyundaki grafik alt yapısının çalışma şekli, model ve dokuların optimizasyonu, entegrasyonu
  • Kullanıcı Arayüzü (User Interface): Karşılama ekranı menüleri ve oyun içi kullanıcı etkişileşimi gerektiren objelerin kodlanması
  • Ses (SFX/Music): Ses ve müziklerin entegrasyonu, sıkıştırılma şekli, çalışma şekli
  • Kullanıcı Girişi (Input): Kullanıcıların oynama şekline göre girişlerin kodlanması
  • Ağ İletişimi (Network Communications): internet tabanlı özellikleri olan oyunlar için, ağ iletişiminin sağlıklı bir şekilde yapılması
  • Betik (Scripting): Oyun içi görev sistemleri, AI vs. gibi sistemleri yapan alt yapıyı oluşturma

Proje Yöneticisi (Project Manager)

Proje yöneticileri, oyun geliştirme süreçlerinde bulunan bütün ekipleri ve süreçleri yönetirler. Ağırlıklı işi, zaman yönetimi ve gidişatla ilgili teknik sorunları çözmek üzerinedir. Ekip içi iletişim ve ürün bandının doğru bir şekilde ilerlemesi için sistemi oluşturup takibini ve iyileştirmelerini yapar.

İş Geliştirici (Business Developer)

Çoğu bağımsız geliştiricinin ihmal ettiği bu pozisyon, bir şirketi büyütmek için en önemlilerinden birisidir. Potansiyel iş ortaklıkları, sponsorluklar, yeni fırsatlar ve pazar açıklarını belirlemek üzere ekibinizde böyle bir kişinin olması demek, sizi ve marka değerinizi sektörde temsil edecek bir yüzün olması anlamına gelmektedir. Özellikle işe ilk başlama aşamasında çekirdek ekibinizde bu işlerin üstesinden gelecebilecek bir kişi varsa, şirkete uzun vadede çok şey katacak bu kişinin uzun süre boyunca sizinle birlikte çalışmasını garanti altına almış olursunuz.

Ürün Yöneticisi (Product Manager)

Oyun sektöründe en az gördüğüm ama bence en önemli pozisyonlardan bir tanesi ürün yöneticiliği. Ürün yönetimi (product management) ile oyun tasarımı (game design) pozisyonları çok karıştırılıyor. Arasındaki fark da genel olarak bilinmiyor. Ürün yönetimi pozisyonu, ilgili oyunun fikir aşamasından itibaren, pazardaki potansiyeli ve ne gibi fırsatları getirebileceği ile başlayıp, oyun geliştirme aşamasında monetizasyonu, oyunun core loopu ve LTV gibi şeylere odaklı olarak Oyun Tasarımı ve Pazarlama ekibi ile birlikte çalışır. Bu değerleri arttırmaya yönelik özelliklerin oyuna eklenmesi vs. gibi konular ürün yöneticisinin sorumluluğundadır. Ekip kurma aşamasında belki de ilk düşünmeniz gereken pozisyonlardan birisinin bu olması gerektiğini düşünüyorum.

Sanat Yönetmeni (Art Director)

B'tık. O logonun kaderi de B'tık büyümek, B'tık sağa kaymak. Art ...

Sanat Yönetmeni’nin işi logoyu bir tık büyütelim revizesi değil tabii ki =) Sanat yönetmenleri, ilgili oyunun bütün kreatif sürecinden sorumludur. Ekibin/oyunun sanat dilinin belirlenmesi, dökümente edilmesi, konseptler, modeller vs. gibi ilk adımdan son ürüne kadar kaliteden ve bu ürün bandının sürekliliğinden de sorumludur.

Bir kişinin sanat yönetmeni olabilmesi için biraz tecrübe edinmesi gerekir. Genelde en iyi sanat yönetmenleri 3-5 yıl tecrübe seviyesine ulaşmış sanatçılardan oluşuyor. Bu işin eğitimini alıp direk bu şekilde sektöre adım sanat yönetmenleri de var tabii ki. Ama oyun sektöründe ürün bandını görmemiş kişiler bu konuda çok fazla sorun yaşayacaklardır.

Teknik Tasarımcı (Technical Artist)

Teknik Tasarımcı pozisyonu, oyun sektöründe yeni türeyen bir kol. Teknik tasarımcılar genel olarak hem sanat hem yazılım tarafından anlayan kişilerdir. Her stüdyodaki teknik tasarımcının tanımı farklıdır. İhtiyaca ve ekibin dinamiğine göre bu rolün içeriği fazlasıyla değişmektedir.

Teknik tasarımcılar genel olarak, hem yönetici sanatçılar hem de yönetici yazılımcılarla yakın olarak çalışıp, entegrasyon süreçlerindeki teknik sıkıntıların üstesinden gelecek çözümler üretirler. Ekipte teknik tasarımcınız varsa, geliştiricileriniz daha çok yazılıma odaklanma imkanı bulabilirler. Entegrasyonları yine geliştiriciler yapar fakat öncesinde teknik tasarımcının tasarlamış olduğu yolu izlediklerinden, üzerinden büyük bir yük kalkmış olur.

Ayrıca iskeletler, kıyafetler, efektler ve ragdoll çarpışması gibi karakter sistemleri hazırlamaktan ve tasarlamaktan, çevreyi optimize etmek ve fiziksel engelleri oluşturmak için çevre sanatçısı ve fizik programcısıyla işbirliği yaparak çalışmaktan da sorumludur.

Konsept Tasarımcı (Concept Designer)

Konsept tasarımcılar yapılacak oyunun sanat tarafındaki ilgili objelerin 2D çizimlerini yaparlar. Bu çizimler sketch olabileceği gibi dijital çizim de olabilir. Oyun haritaları, karakterler, çevre, objeler vs. gibi aklınıza gelebilecek bütün tasarımlar ilk önce konseptçilerin elinden geçer. Konseptçiler işini bitirdikten sonra modelleme yapan kişiler bu çizimleri referans alarak ilerler ve tasarımlarını yaparlar. Konseptçiler ekibin en kreatif kişilerindendir. Bir şeyi size özel yapmak ve oluşturulan objelerin veya karakterlerin bütünlüğünün oluşması için tek bir sanat dilinin olması konsept tasarımcılara bağlıdır. Ekipte bir Sanat Yönetmeni yoksa, konseptçinizin çok iyi olması gerekmektedir.

3D Tasarımcı (3D Artist)

3D Tasarımcılar ekipteki 3 boyutlu obleri tasarlarlar. Ellerindeki referansa göre bu tasarımları yapıp, UV açma, render alma, objeleri boyama gibi işlerle ilgilenirler.

Top 10 Tips for Getting Into The Video Game Industry - YouTube

Yaptığınız oyun türüne göre 3D Tasarımcılarınızın tecrübesinin olması çok önemlidir. Örneğin mobil bir oyunda düşük poligonlu çalışılması gerekir. Dolayısıyla burada tasarlanacak karakterkerin uzaktan hem güzel gözükmesi, hem de sistem kaynaklarını çok kullanmayacak şekilde tasarlanmış olması gerekmektedir. Aynı şekilde UV’lerin düzgün açılması da oyunun kapladığı yer miktarını aşırı derecede etkilemektedir. Dolayısıyla 3D Tasarımcıları işini iyi bilmesi kurduğunuz ekibin de kalitesini yükseltecektir.

Ses/Müzik Tasarımcısı (Music Composer/SFX Artist)

Genelde Türk oyun stüdyolarının içerisinde bir Ses Efekt Tasarımcısı veya Müzik Bestecisi bulunmuyor. Bunun nedeni, seslerin en arka planda kalan şey olduğunu düşünmemiz ve buna ayıracağımız bütçeyi Geliştirici veya Sanatçılara vermeyi daha mantıklı bulmamızdan kaynaklanıyor. Stüdyo bütçeleri genelde sıkıntılı olduğundan arka plana atılan ses, aslında birçok oyundaki gerçekçilik hissiyatını ön plana çıkaran en önemli aşamalardan birisi. Özellikle mobil oyunlarda bu kadar önemsenmese de kitlenizi analiz etmeden buna karar vermek zor. Yaptığınız oyunun çıkaracağınız platform ve janrasına göre ses için ayıracağınız bütçe değişir. Özellikle PC platformu ve konsol platformuna çıkacak oyunlar için çok iyi bütçeler ayırmanız gerektiğini belirtmek isterim.

Cartoon Music Composer - Composing and Producing - Los Angeles ...

Bu tasarımcılar platforma göre seslerin formatları, kaliteleri, farklı ortamlarda nasıl duyulacağı (kulaklık, araba, telefon hoparlörü, laptop hoparlörü) gibi konular üzerinde çalışır. Müzik besteleri üzerinde ise hangi anlarda oyuncunun duygu durumunu nasıl değiştireceğini ayarlarlar. SFX’lerin savaş odaklı oyunlarda vuruş hissiyatındaki önemini düşünün. Multiplayer oyunlarda bunun önemi daha da artmaktadır.

Özellikle hikayeli rol yapma oyunlarında müziğin önemi bambaşka oluyor. Müzik paketlerinin ayrı bir gelir kalemi olarak kullanıldığını da birçok oyundan biliyoruz. Eğer ki kaliteli bir oyun yapmak istiyorsanız buraya ciddi şekilde bir bütçe ve vakit ayırmanız gerekiyor. Ekip kurma kısmında ciddi bir kalemi de ses tarafı için ayırmayı unutmayın.

Yazar (Writer)

Özellikle hikaye tabanlı oyunlarda devam serisi de yapacakmış gibi arka planda bir olay kurgusunun olması çok önemli. Bu olay kurgusu insanın merakını uyandıran ve bu motivasyon ile oynamaya devam ettiren türde olmalı. Yalnızca hikaye tabanlı oyunlarda değil bütün oyunlarda (multiplayer oyunlar dahil) bir hikayenin olması çok önemli. Mesela yılların oyunu Counter Strike’ın bile arka planında bir hikaye var. O yüzden ihmal edilecek bir şey değil.

Yazarlar bu kurguyu çok iyi yapmalı, hikayenin oyunun hangi aşamalarında ön plana çıkıp hangi aşamalarında geri planda kalacağına göre ilerleyişi ilmek ilmek işlemeli. Genelde AAA stüdyolarda bile oyunun mekaniği bittikten sonra hikaye profesyonellere yazdırılıyor. Ama hikaye üzerine oyun yapmak da pekala tercih edilen bir yöntem. Yapacağınız oyun türüne göre ekibin içerisinde böyle birisini bulundurmak isteyebilirsiniz.

Seviye Tasarımcısı (Level Designer)

Seviye Tasarımcıları yapılan oyundaki bölümlerin tasarımını ve oyuncunun oynarken sıkılmayacağı şekilde dengesini çok iyi bir şekilde ayarlamak için çalışırlar. Bu sayede oyuncular sürekli ilerlediklerini ve geliştiklerini düşünürken aynı zamanda da yeniliklere alışırlar. Bir anda çok fazla yenilik oyuncuyu şaşırtacağı gibi, çok az yenilik de oyuncuyu bir süre sonra sıkabilir. Dolayısıyla seviye tasarımcıları, kullanıcıların istikrarlı bir şekilde oyunu oynamasınısağlarlar. İlgili seviyelerin ilerleyişini beğenmeyip oyundan çıkma ihtimallerini azaltacak şekilde tasarımlarını yaparlar.

3D/2D Animatör (3D/2D Animator)

Animatörler, oyun içerisinde hareketli objeleri tasarlar. Bunlar karakterler, araçlar, çevredeki hareketli objeler olabilir. Canavar, hayvan, robot gibi şeylerin hareketi bu kişilerden sorulur. 3D ve 2D animatörler bu konu üzerine yoğunlaşmıştır. Karakterlerin yürüyüşü, kemiklerin hareketi, göz kırpışı veya bir uzay gemisinin yere inişi gibi konular animatörlerin iş kapsamındadır. Oyunları kaliteli göstermek için ekibinizde çok iyi animasyoncuların olması önemlidir. Ekip kurma aşamasında animasyoncuları ihmal etmemeniz gerekir.

Kalite Kontrol/Testçi (QA/Tester)

Stüdyolarda genelde ihmal edilen bir pozisyon olan QA, bir oyun stüdyosu için olmazsa olmazlardandır. Oyun yapılırken göz ardı edilebilen bazı özellikler, ya da üretim sürecinde yaşanan sıkıntıların oynanışa yansıması, çeşitli buglar, test sürecine girmeden ortaya çıkmayabilir. Bu yüzden kalite kontrol ekibiniz ve testçileriniz burada çok önemli bir role sahiptir.

Challenge a QA Tester Faces Everyday

Kalite kontrol ekibi ve testçiler arasındaki fark şudur: Kalite kontrolcüler oyunun ihtiyaca ve dökümana uygun şekilde yapılıp yapılmadığını kontrol ederlerken, test ekibi ise oyun oynanırken karşımıza çıkabilecek sorunları (bugları) tespit etmekle yükümlüdür. İkisinin yeri de stüdyolar için çok önemlidir. Yaptığınız oyunun platformu ve janrasına göre bu süreçleri geliştirmeniz ve biraz modifiye etmeniz gerekir. Ekip kurma aşamasında dikkatlice üzerinde düşünmeniz gereken bir pozisyon.

Sonuç

Genel hatlarıyla stüdyolarda çalışan rollerden kısaca bahsettim. Bunların dışında gelişen ve ortaya çıkan birçok rol mevcut. Özellikle tasarım tarafında yapmak istedikleriniz arttıkça rol tanımları da dallanıp budaklanmakta. Mocap artist, texture artist, environment artist, material artist vs. gibi artarak ilerlemekte. Fakat yazımızda bu detaylara daha fazla giremeyeceğim. Başka bir yazımda özellikle tasarım süreçlerindeki rolleri daha detaylı irdeleyeceğiz. Bu ve benzeri rollerle alakalı iş ilanları için Glassdoor ve Indeed sitelerine göz atmanızda fayda var. AAA kalitesindeki stüdyolar ne gibi iş ilanları veriyor, ne gibi beklentileri var ve maaş skalaları neler, bunlar üzerine biraz fikir edinebilirsiniz.

Ekip kurma yazımızın sonuna geldik. Ekibinizi kurarken ihtiyacınız olabilecek rolleri genel hatlarıyla kısaca anlattık. Ayrıca burada işe alım yaparken ve çekirdek ekip kurarken dikkat etmeniz gereken şeylerin de neler olduğundan kısaca bahsettik. Umarım biraz da olsa faydası dokunur. Sonraki yazımızda görüşmek üzere.

OYUN SEKTÖRÜNDE GİRİŞİMCİLİK-1: FİKİR BULMA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir